Zespół Regionalny Jaworze

IMG 0617Zespół Regionalny "Jaworze" tworzył się od jesieni 2003 r. Kierownikiem artystycznym zespołu został wówczas Jan Chmiel, który pełni tą funkcję do 2010 roku po czym kierownictwo nad zespolem objęła członkini zespołu Pani Danuta Pawlus i jest kierownikiem do dnia dzisiejszego. I. występ zespołu odbył się na "Majówce" 2004 r. Zespół prezentuje folklor Śląska Cieszyńskiego; są to tradycyjne pieśniczki i tańce, takie jak polka, świniak czy cieszyniak. Oprócz programów okolicznościowych ma w swoim repertuarze śpiewogry: "Smowy u Hanki w Jaworzu" i "Jaworski wiesieli" - obrzęd dożynkowy autorstwa J. Chmiela.


Zespół organizuje spotkania z poezją i śpiewem w różnych regionach Śląska Cieszyńskiego. Jest współorganizatorem „Biesiad Jaworzańskich”, „Majówek”, Jaworzańskiego Września”, „Tłustego Czwartku”, gdzie stara się przekazać zwyczaje i gwarę naszych przodków. Zespół koncertował również za granicami kraju – w Czechach, Słowacji, a także we Lwowie. Wiek członków zespołu waha się od 6-70 lat. Obecnie liczy 20 osób.
Zespół występuje w strojach cieszyńskich, z uwzględnieniem okryć wierzchnich, jak szpencer, czy jakla – szytych z zachowaniem tradycyjnego charakteru stroju. W skład zespołu „Jaworze” wchodzi również zespół muzyczny w składzie: skrzypce, klarnet, bas i akordeon. Zespół corocznie bierze udział w TKB. Członkinie zespołu oraz inne jaworzanki zakładają dostojny strój cieszyński również przy innych okazjach tj. wyjście do kościoła, ważne uroczystości gminne, rodzinne.
O działalności zespołu nie decyduje tylko pasja etnograficzna, ale przywiązanie do rodzinnej ziemi i przekazanie swojej wiedzy kolejnym pokoleniom. Zespół koncertuje chętnie, gdyż jest to okazja do rozrywki, świetnej zabawy i pożytecznego zagospodarowania wolnego czasu.

/Informacje dostarczone przez - Panią Danutę Pawlus/

Drukuj