Na wernisażu dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Jaworze Jolanta Witkowska, przywitała młodych twórców wraz z rodzicami i licznie zgromadzonych gości.
Wydarzenie poprowadziła nauczyciel wychowawca z Oddziałów Przyszpitalnych Zespołu Szkół Specjalnych w Skoczowie Łucja Buchta.
Spotkanie zaszczycili swoją obecnością - Anna Skotnicka-Nędzka - Wójt Gminy Jaworze, pielęgniarka oddziałowa Marzena Pieróg wraz z delegacją z ramienia Beskidzkiego Zespołu Leczniczo - Rehabilitacyjnego oddziału dla dzieci i młodzieży oraz oddziału dla dorosłych, przedstawiciele grona pedagogicznego na czele z Anną Florek pełniącą obowiązki kierownika wychowania oraz artyści zaprzyjaźnieni z Galerią Sztuki na Zdrojowej pisarka ikon - Ewa Czader, artysta plastyk z Rudzicy - Florian Kohut z małżonką Halina Kohut, kierownik Muzeum Fauny i Flory - Bartosz Czader, oraz właściciel Dworca Dobrych Myśli - Bruno Zielonka.
Na spotkaniu mieliśmy przyjemność poznać grupę twórczą młodzieży z Oddziałów Przyszpitalnych Zespołu Szkół Specjalnych w Skoczowie w Beskidzkim Zespole Leczniczo-Rehabilitacyjnym w Jaworzu, która prezentowała dorobek artystyczny młodych twórców. Licznie zgromadzeni w Galerii goście mieli przyjemność obcować z pracami, które oddawały nie tylko siłę wyrazu artystycznego pokolenia młodych nowatorów ale także magiczny świat wyobraźni współczesnego pokolenia, ich wrażliwość i głęboką refleksję.
Inspiracją do stworzenia wystawy było poznawanie tajemniczej krainy Ducha Gór zwanego Karkonoszem. Wychowankowie mogli wejść w świat historii w oparciu o opowieści z życia podróżników, poszukiwaczy kamieni szlachetnych, zbieraczy ziół. Mogli poczuć klimat dawnych czasów poprzez czytanie legend, poznać przepisy Laborantów, czy tajne zapiski z Walońskich Ksiąg. Wszystko to rozbudzało ich wyobraźnię oraz chęć ekspresyjnego wyrażania swoich odczuć w procesie twórczego działania. Dzięki temu uczyli się również szacunku do przyrody i umiejętności dostrzegania piękna otaczającego nas świata.
„Niezwykłe pokłady kreatywności wyzwala w nas bogactwo materiału przyrodniczego, z drewna, kamieni, szyszek i innych darów natury potrafimy wyczarować piękne rzeczy. Często wykorzystujemy materiały przeznaczone do recyklingu, w naszych rękach otrzymują drugie życie, a wyobraźnia podpowiada niezliczoną ilość pomysłów ich zastosowania. Poznajemy mnóstwo ciekawych technik plastycznych, które pomagają nam w tworzeniu naszych małych dzieł sztuki. Praca twórcza wyzwala w nas pozytywną energię, dodaje sił i pomaga zrelaksować się po trudach ćwiczeń i zabiegów rehabilitacyjnych. Daje wiele radości, mamy nadzieję, że jej cząstkę przekażemy Państwu odwiedzającym naszą wystawę. Warto zatrzymać się czasem na chwilę i dostrzec piękno wokół nas oraz w drugim człowieku. Dziękujemy, że mogliśmy się podzielić naszą pasją tworzenia. Zapraszamy do wspólnej wędrówki po niezwykłej Krainie Ducha Gór…”
Całe wydarzenie uświetniła przepiękna oprawa muzyczna gry na pianinie Nadiny Broda, oraz występ artystyczny młodzieży biorącej udział w wystawie.
Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, był to dla nas zaszczyt gościć Państwa w Galerii Sztuki na Zdrojowej ! Gratulujemy przepięknych prac!
Wystawę będzie można obejrzeć w siedzibie Galerii Sztuki przy ul. Zdrojowej 111 do 30 sierpnia 2024 r.